تاثیر بی خوابی

تاثیر بی خوابی بر بدن

خوابکو
بدون دیدگاه

تاثیرات بی خوابی بر سیستم ایمنی بدن

پزشکان همواره توصیه می کنند که در طول شبانه روز حداقل ۸ ساعت را به خوابیدن اختصاص دهید. استراحت و دوری از استرس بر سلامت جسم و روان انسان تاثیر دارد. خواب کافی صبح با نشاط و سرشار از شادابی را برای شما به ارمغان می آورد.

کاهش قدرت تمرکز و حافظه افراد

کاهش قدرت تمرکز یکی از تاثیرات مهم کمبود خواب است. در هنگام خواب مغز اطلاعات مهمی را که در طول روز دریافت کرده است بازیابی می کند و اطلاعات مهم را ذخیره و اطلاعات غیر ضروری را حذف می کند. مغز اطلاعات را از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت منتقل می کند.

کاهش سلامت عمومی بدن

کم خوابی قلب را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث تپش قلب بالا، فشار خون و افزایش وزن خواهد شد. کم خوابی روی پوست تاثیر می گذارد. طراوت و شادابی پوست از بین می رود. در هنگام خواب شبانه سموم بدن از طریق منافذ پوست دفع می شود. این مساله به جوان سازی پوست کمک خواهد کرد. جمع شدن پروتئین بتا آمیلوئید در مغز باعث بیماری آلزایمر می شود این پروتئین در هنگام خواب دفع می شود و از فراموشی های مزمن جلوگیری می کند.مساله مهمی که برای داشتن خوابی راحت برآن تاکیدمی شود عدم مصرف نوشیدنی هایی نظیر قهوه در طول شب است. کافئین موجود در قهوه موجب افزایش استرس و اضطراب و در نتیجه بی خوابی خواهد شد.

کاهش سلامت روان

افرادی که در طول روز کمتر از ۶ ساعت یا بیشتر از ۸ ساعت می خوابند بیشتر از سایر اقشار جامعه در معرض ابتلا به افسردگی قرار دارند. افسردگی قسمتی از مغز را که وظیفه تنظیم زمان خواب و بیداری را دارد از بین می برد. در این بیماری مغز خاطرات بد را حفظ می کند و غالبا به راحتی از ذهن پاک نمی شوند.

کاهش سلامت نوزادان

نوزادانی که تازه به دنیا آمده اند بیشتر طول شبانه روز را در خواب به سر می برند این مساله باعث می شود تا بافت مغز نوزادان به درستی شکل بگیرد. خواب کافی و مناسب در نوزادان و کودکان بر خلق و خوی آنها تاثیردارد . کم خوابی رشد مغز کودکان و نوزادان را مختل می کند بیش فعالی در این گروه سنی بیشتر نمایان می شود. هورمون رشد در کودکان در هنگام شب و خواب ترشح می شود و اختلالات خواب رشد طبیعی آنها را مختل خواهد کرد.

آنچه کیفیت خواب را افزایش می دهد

  • استفاده از تشک مناسب سازگار با شرایط جسمی بدن
  • استفاده از بالش های طبی تا گردن و سر را به خوبی پوشش دهند. و دردهای عضلانی گردن و سر را کاهش دهد.
  • استفاده از نور کم و متعادل در اتاق خواب
  • استفاده از تختخواب مناسب و قراردادن آن در جایی دور از پنجره و درب ورودی اتاق و مناطق پر سر و صدا

 

ویژگی امتیاز
بهترین قیمت ⭐⭐⭐⭐⭐✅ ۵/۵
ارسال سریع ⭐⭐⭐⭐⭐✅✅ ۴.۸/۵
پشتیبانی ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐ ۴.۷/۵
گارانتی ⭐⭐⭐⭐⭐ ۴.۹/۵
تگ ها: آموزش
شاید دوست داشته باشید

پست های مشابه بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

1