بازیافت تشک

بازیافت تشک

خوابکو
بدون دیدگاه

همه ی وسایل یک زمانی برای استفاده دارند و پس از آن کهنه شده و دیگر مناسب نیستند. تشک نیز از این قاعده مستشنی نیست. تشک نیز پس از این که عمر خود را سپری کرد باید تعویض شود. اما سرنوشت این تشک های کهنه چه می شود؟ برخی کشور ها این تشک ها را از بین میبرند برخی کشور ها نیز تشک ها را بازیافت می کنند.

خلاص شدن از تشک های قدیمی

آمریکایی ها سالانه حدود۱۵ تا ۲۰ میلیون تشک دور می ریزند. هر تشک به طور متوسط یک متر مربع فضا اشغال می کنند. این مقدار تشک زباله زیادی را ایجاد می کند. همین موضوع نگرانی زیادی ایجاد کرده است که راهکارهایی نظیر اهدا، بازیافت و… پیشنهاد شده است.

علت های تعویض تشک

بعد از استفاده چند ساله از تشک ممکن است شما دچار درد های بدنی شوید و یا روی تشک برآمدگی یا تورفتگی ایجاد شود. این برآمدگی و تورفتگی به علت به وجود آمدن مشکل در سیستم فنربندی تشک و در نتیجه تغییر شکل آن ایجاد شده است. در صورت بروز چنین مشکلی می بایست به فکر تعویض تشک و خرید تشک جدید باشید.

ممکن است تشک شما دچار لکه هایی شو و با وجود راهکار ها آن لکه ها از بین نرود. در این صورت شما مجبور به تعویض تشک هستید. یا تشک شما حشراتی نظیر ساس داشته باشد و دوست داشته باشید که تشک را عوض کنید.

از جمله موارد دیگری که ممکن است شما را مجبور به تعویض تشک کند، شکم دادن تشک، وجود گردوغبار در تشک و ایجاد آلرژی می باشد.

برخی از این موارد در صورت رعایت نکات نگهداری تشک و چرخاندن تشک، دیرتر اتفاق می افتد. برخی دیگر نیز در صورت رعایت شرایط گارانتی تشک، با توجه به شرکت ارائه دهنده، قابلیت تعویض رایگان یا تعمیر تشک برای شما فراهم خواهد شد. اما در هر صورت پس از تصمیم گیری در مورد تعویض تشک، تشک قدیمی را می بایست دور بریزید.

سرانجام تشک های کهنه چه می شود؟

در برخی کشورها سرویس هایی برای دریافت تشک کهنه شما و از بین بردن آن و یا حتی اهدای این تشک ها در صورت امکان استفاده مجدد از آنها به خوابگاه ها و یا افراد نیازمند وجود دارد. این سرویس ها در صورت ثبت درخواست شما به منزل شما مراجعه کرده و تشک را تحویل می گیرند.

در برخی دیگر از کشورها تشک های کهنه را بازیافت می کنند. مواد موجود در تشک قابل استفاده در صنایع دیگر می باشد. برای استفاده از این مواد در تشک جدید، می بایست فرآیند ضدعفونی نیز انجام شود. اکثر قسمت های تشک قابل استفاده مجدد نمی باشند به همین علت توصیه به خرید تشک دوست دار محیط زیست می شود. در صورت خرید تشک های دوست دار محیط زیست پسماند کمتری در محیط زیست باقی می ماند.

در ایران امکان ضدعفونی کامل فوم موجود در تشک و سایر قطعات تشک نمی باشد. شرکت های بزرگ تولید کننده، از این قطعات استفاده نمی کنند و توصیه می کنند تشک استفاده شده  برای جلوگیری از مشکلات بهداشتی پس از تماس با شهرداری به طور کامل از بین برود. اگر نیازبه  قطعه ایی از تشک باشد می بایست با نظارت شهرداری و در کارگاه های مخصوص انجام شود تا سواستفاده های احتمالی انجام نشود.

 

تگ ها: آموزش
شاید دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پست های مشابه

پست های مشابه بیشتر
1