میزان خواب در سنین مختلف

میزان نیاز به خواب در سنین مختلف

خوابکو
بدون دیدگاه

میزان نیاز به خواب در سنین مختلف

افراد در طول شبانه روز بعد از فعالیت روزمره برای تجدید قوا و شروع روزی پرنشاط به خواب و استراحت نیاز دارند هر فرد در طول دوران زندگی بسته به شرایط جسمانی و سن و سال به طور متناوب ساعت خواب متفاوتی را تجربه می کنند که بسته به شرایط فیزیولوژیکی هر فرد متفاوت است و تعیین زمان دقیق برای آن امکان پذیر نمی باشد طبق تحقیقات به عمل آمده در گروه سنی مختلف حدودی تقریبی برای آن مشخص شده است. که در این مقاله به شرح آن و راهکارهای تجربه خواب راحت در افراد خواهیم پرداخت.

میزان خواب در نوزادان

جالب است بدانید نوزادان از بدو تولد تا حدود سه ماهگی بین ۱۴ تا ۱۷ ساعت از شبانه روز را به خواب و استراحت اختصاص می دهند . که به صورت متناوب بین چند دقیقه تا چند ساعت را در خواب عمیق به سر می برند و بعد از دریافت وعده غذایی و رفع گرسنگی مجددا به خواب می روند. نیاز نوزادان در این دوره به خواب و استراحت زیاد است.

میزان خواب در کودکان تا ۲ سالگی

کودکان در این سن نیز ساعت خواب طولانی را تجربه می کنند و در طول روز بعد از مصرف وعده غذایی و بازی و تلاش برای شناخت و درک محیط اطراف و کسب تجربه بین ۱۱ تا ۱۴ ساعت از شبانه روز را به خواب و استراحت اختصاص می دهند البته در کودکان بیش فعال وضع به این منوال نخواهد بود و ساعت پرجنب و جوش بیشتر و خواب کمتری را تجربه خواهند کرد که با دوره های دارو درمانی قابل رفع می باشد.

میزان خواب در کودکان تا ۵ سالگی

کودکان در این سن روابط اجتماعی و آشنایی با هم سن و سالان و بازی های گروهی در کنار آنها را می آموزند در نتیجه میزان جنب و جوش و فعالیت آنها برای بازی افزایش خواهد یافت نیاز به خواب و استراحت در این گروه سنی بین ۱۰ تا ۱۳ ساعت در طول شبانه روز است . میزان خواب کافی در کودکان با نوع تغذیه و میزان فعالیت روزمره ارتباطی مستقیم دارد.

میزان خواب در کودکان تا ۱۳ سالگی

کودکان در این سنین ورود به فضای اجتماعی بزرگتراز خانواده و گروه همسالان در فضایی فرهنگی را تجربه می کنند آموختن مطالب جدید آشنایی با فضای مدرسه و معاشرت با هم سن و سالان فرصتی جدید برای آموختن و کسب تجربه در اختیار کودکان قرار خواهد داد در نتیجه ایجاد مسئولیت اجتماعی جدید در میزان خواب تاثیر گذارخواهد بود و میزان نیاز به خواب و استراحت به ۹ الی ۱۱ ساعت کاهش خواهد یافت .

میزان خواب در نوجوانان و جوانان

نوجوانان و جوانان به طور تقریبی به ۷ الی ۹ ساعت خواب در طول شبانه روز نیاز دارند. که این میزان در هر فرد بسته به شرایط جسمانی و نوع فعالیت متغیر خواهد بود. اما به طور قطع تجربه خواب کمتر از میزان قید شده بر سلامت جسمانی و روانی افراد تاثیر گذار خواهد بود.

میزان خواب درگروه سنی میانسال و کهنسال

هرچه سن و سال افزایش می یابد میزان فعالیت های روزانه به شدت کاهش خواهد یافت و شور و حال جوانی کمرنگ خواهد شد و به تناسب احساس نیاز به خواب و استراحت به شدت کاهش می یابد بدن به نسب کاهش فعالیت نیاز کمتری به خواب و استراحت را احساس خواهد کرد در این دوره خواب و استراحت بین ۷ الی ۸ ساعت کافی خواهد بود و به شروع روزی پرنشاط کمک خواهد کرد.

نکات مهم در تجربه خوابی راحت

در دنیای ماشینی استرس زا و پر مشغله امروز نیاز بدن به خواب و استراحت به دور  از هیاهو به یک نیاز اساسی بدل گشته است با رعایت چند نکته مهم به راحتی می توانید به این مهم دست یابید.

دکوراسیون داخلی اتاق خواب برای تجربه خواب راحت

اتاق خواب به عنوان مکانی راحت برای خواب باید از مولفه هایی برخوردار باشد. اولین نکته در این زمینه استفاده از رنگ ملایم و دلنشین در رنگ آمیزی دیوار های اتاق خواب می باشد به لحاظ روانشناسی استفاده از رنگ های ملایم و آرامش بخش همچون آبی و سبز و رنگ بژ تاثیر فوق العاده در خوابی عمق خواهد داشت.دومین و مهمترین نکته در تجربه خواب راحت استفاده از کالای خواب مناسب وبا کیفیت می باشد. خرید تشک مناسب و سازگار با آناتومی بدن جسم را در حالت آرامش و استراحت کامل قرار خواهد داد بنابراین خرید تشک از برند های نام آشنای ایرانی همچون تشک رویا، تشک خوشخواب، تشک پارمیس، تشک داتیس، تشک ویستر توصیه می شود. مزایای خرید از برند مطرح در زمینه تولید تشک ضمن تضمین مرغوبیت مواد اولیه و ضد حساسیت بودن آنها طراحی براساس آناتومی بدن و تجربه خوابی دلچسب خواهد بود. استفاده از باکس تختخواب با سطح صاف برای قرارگیری تشک با افزایش طول عمر تشک و جلوگیری از ایجاد ناهمواری بر سطح تشک در بهبود کیفیت خواب موثر خواهد بود.

انواع تشک برای بهبود کیفیت خواب

تشک رویا مدل اولترا پلاس

تشک رویا مدل اولترا ۱

تشک رویا مدل اولترا ۲

تشک رویا مدل اولترا ۳

تشک رویا مدل مدیکال پلاس

تشک رویا مدل مدیکال ۱

تشک رویا مدل مدیکال ۲

تشک رویا مدل بونل ۱

تشک رویا مدل بونل ۲

تشک رویا مدل بونل ۳

کاهش سر و صدا برای تجربه خواب راحت

یکی از مهمترین توصیه ها در قرارگیری تختخواب در اتاق خواب پرهیز از قراردادن آن در کنار پنجره یا درب ورودی اتاق خواب است زیرا سر و صدا و تردد خواب عمیق را با اختلال شدید رو برو خواهد کرد اگر خواب سبکی دارید یا از بی خوابی رنج می برید حتی الامکان از عایق صدا استفاده نمایید تا سر و صدا خواب شما را مختل نکند.

تنظیم ساعت خواب برای تجربه خواب راحت

برخی افراد به علت شرایط شغلی یا نوع عادت های خود ساعت مشخصی در شبانه روز را به خواب و استراحت اختصاص نمی دهند حتی به کرار از ساعت طبیعی خواب در شبانه روز محروم هستند این افراد علاوه بر آسیب های گاها جبران ناپذیری که به سلامت جسمانی خود وارد می کنند در طول روز با عدم قدرت کافی در تمرکز، کسالت و بی حوصلگی و بدخلقی و پرخاش گری روبرو خواهند بود و نمی توانند یک روز پرنشاط و با انرژی را تجربه نمایند. بنابراین برای اینکه بدن ساعت بیداری و خواب را تنظیم کند به یک الگوی درست برای خواب نیاز دارد.

پرهیز از استفاده از نوشیدنی های کافئین دار

نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه خواب طبیعی را مختل و به بی خوابی منجر خواهد شد طبق تحقیقات انجام شده توسط پزشکان چند ساعت قبل از خواب از نوشیدن مواد کافئین دار بپرهیزید . برای بالابردن کیفیت و عملکرد خواب از نوشیدنی های طبیعی و خواب آور مانند شیربه منظور جایگزین مناسب نوشیدنی های کافیین داراستفاده نمایید. استفاده از نوشیدنی های طبیعی و خواب آور در تجربه خوابی عمیق تاثیر گذار خواهد بود.

ویژگی امتیاز
بهترین قیمت ⭐⭐⭐⭐⭐✅ ۵/۵
ارسال سریع ⭐⭐⭐⭐⭐✅✅ ۴.۸/۵
پشتیبانی ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐ ۴.۷/۵
گارانتی ⭐⭐⭐⭐⭐ ۴.۹/۵
تگ ها: آموزش
شاید دوست داشته باشید

پست های مشابه بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

1