خواب

ملاتونین هورمون تاثیرگذار در بی خوابی و مهمترین جایگزین آن – هورمون تنظیم کننده خواب

خوابکو
بدون دیدگاه

 یا می دانید نام هورمون خواب چیست؟

هورمونی که باعث خواب میشود ، ملاتونین نام دارد. ملاتونین هورمونی است که بطور طبیعی در غده پینه آل مغز تولید می شود. وظیفه اصلی هورمون خواب در بدن تنظیم چرخه شب و روز یا چرخه خواب و بیداری است. تاریکی باعث می شود بدن ملاتونین بیشتری تولید کند که به ما کمک می کند تا به خواب برویم. روشنایی تولید ملاتونین را کاهش می دهد و با کاهش آن بدن برای بیدار شدن آماده می شود.

افراد جوان ملاتونین بیشتری ترشح می کنند و هرچه سن افراد بالاتر می رود ترشح آن کمتر می شود. به غیر از افزایش سن عوامل دیگری نیز هستند که باعث کاهش ترشح ملاتونین در بدن می شوند. قرار گرفتن در معرض نور طبیعی، مصرف الکل، کافئین و نور آبی ناشی از صفحه کامپیوتر یا گوشی موبایل از جمله این عوامل هستند.

قرص خواب

قرص برای تنظیم خواب خوب است؟

مشکل کم خوابی در برخی از افراد ناشی از کم بودن سطح ملاتونین در بدن آن ها می باشد. برای این افراد معمولا مصرف ملاتونین تجویز می شود که اغلب بصورت قرص قبل از خواب استفاده می شود. مصرف این دارو با تجویز پزشک و برای مدت کوتاه خطری ندارد و حداکثر برای مدت دو سال می توان از آن استفاده کرد.

استفاده از این دارو برای کودکان و زنان باردار توصیه نمی شود. خطر اعتیاد بدن به مصرف ملاتونین زیاد نیست اما این موضوع در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد. گزارش هایی در مورد ابتلا به افسردگی و سردرد در افرادی که بیش از دو سال از داروی ملاتونین به عنوان مکمل استفاده کرده اند وجود دارد. در برخی افراد احساس خماری و یا ضعف و بی حالی در هنگام بیداری یکی دیگر از عوارض مصرف ملاتونین می باشد.

تبلیغات: انواع تشک رویا، تشک داتیس، تشک نفیس در فروشگاه خوابکو 

اسم هورمون خواب

ملاتونین یک هورمون تنظیم خواب است. و از غده ای به اندازه نخود در وسط مغز ترشح می شود و با طلوع و غروب خورشید تولید ملاتونین هماهنگ می شود. براساس گفته بنیاد ملی خواب، غده در طول روز غیرفعال می ماند اما حدود ساعت ۹ بعد از ظهر فعال می شود(وقتی عموما هوا تاریک است) و حدودا تا ۱۲ ساعت مغز را با ملاتونین پر می کند.

تاثیر ملاتونین بر خواب بطور مستقیم نیست یعنی باعث نمی شود که شما بخوابید. فقط به بدن شما می گوید که کم خوابی دارد و با پایین آمدن هوشیاری و کاهش دمای هسته بدن این کار را انجام می دهد. این کار همزمان با ریتم شبانه روزی بدن انجام می شود تا به شما اطلاع دهد که کی باید استراحت کنید و چه زمانی باید بیدار شوید.

ملاتونین هورمون تاریکی است و برای شروع خوابیدن به آن نیاز دارید. عکس این امر نیز اتفاق می افتد. اگر شب هنگام خود را در معرض نور بیش از حد قرار دهید، در واقع تولید و انتشار ملاتونین را به تأخیر می اندازید. به همین دلیل کارشناسان پیشنهاد می کنند قبل از خواب از کار با کامپیوتر و تلفن های هوشمند خودداری کنید.

هورمون خواب قرص

ملاتونین بدون نسخه یک قرص خواب کم ضرر
در مورد قرص تنظیم خواب چقدر اطلاعات دارید؟ می توانید مکمل های ملاتونین را از طریق داروخانه خریداری کنید. آن ها عموماً ایمن و غیربهداشتی تلقی می شوند. مکمل های ملاتونین می تواند برای بیشتر افراد مؤثر باشد.

 

موفقیت مصرف ملاتونین به سه عامل بستگی دارد:

زمان مصرف
میزان مصرف

مقداری که مصرف می کنید متناسب با دوز نوشته شده بر روی جعبه باشد
این مکمل ها برای دو نوع از مشکلات خواب کوتاه مدت بهتر عمل می کنند.

اولا، مکمل های ملاتونین برای هنگامی که اختلال ریتم شبانه روزی مانند اختلال در جت یا اختلال در الگوی خواب ناشی از کار شیفتی وجود دارد، مفید هستند. هنگامی که از این مکمل ها برای درمان این شرایط استفاده می شود، هورمون خواب در مغز تغییراتی ایجاد می کند. مکمل های ملاتونین به مغز سیگنال می دهند که شب است و بدن باید شروع به استراحت کند.

به گفته پزشکان در این موارد، بهتر است از دوزهای کم مکمل های ملاتونین استفاده کنید. در صورت بروز هرگونه سوال یا نگرانی با پزشک مشورت کنید.

دومین استفاده از مکمل های ملاتونین زمانی است که در به خواب رفتن و در خواب ماندن مشکل دارید. اگر مکمل های ملاتونین، قبل از خواب مصرف شوند، زمان لازم برای به خواب رفتن را کاهش می دهند. در یک مطالعه منتشر شده در PLOS One ، افرادی که مکمل های ملاتونین مصرف کرده اند، هفت دقیقه سریعتر خوابیدند و مدت زمان خواب کلی تا هشت دقیقه افزایش یافت. محققان دریافتند که کیفیت کلی خواب نیز بهبود یافته است.

متخصصان برای افرادی که به مشکلات مربوط به تنظیم خواب دچار هستند، پیشنهاد می کنند ۰.۵ تا ۵ میلی گرم از مکمل را دو یا سه ساعت قبل از خواب مصرف کنند. برای مبتلایان به بی خوابی که به دنبال قرص برای بی خوابی هستند، می توانند قبل از خواب ۳۰ میلی گرم از مکمل را مصرف کنند.

متخصصان می گویند:

ما سعی می کنیم دوزهای پایین را توصیه کنیم. باز هم، ذکر این نکته ضروری است که این یک داروی تجویزی نیست و مصرف آن با تغییرات زیادی همراه است.

بیشتر افراد بدون مشورت با پزشک، مصرف مکمل های ملاتونین را قطع می کنند. در صورت وجود هرگونه بیماری کلی مانند نارسایی کبد، نارسایی کلیه یا بارداری این دارو را مصرف نکنید.

مکمل های ملاتونین می توانند باعث سرگیجه و سردرد شوند. گاهی، ممکن است افراد در طول روز کمی احساس خستگی کنند، اما به طور کلی مصرف ملاتونین بی خطر است. از آنجا که ملاتونین می تواند باعث خواب آلودگی در روز شود، کلینیک مایو هشدار می دهد که نباید ظرف مدت پنج ساعت از مصرف آن رانندگی کرده یا کار کنید.

برخلاف بیشتر داروهای خواب آور موجود، به نظر می رسد که ملاتونین عادت خاصی ندارد و به طور معمول هیچ اثر اعتیادآوری ایجاد نمی کند.

قرص خواب

نحوه مصرف قرص هورمون خواب

مهم است که حتماً ملاتونین را از مکانی معتبر تهیه کنید. سازمان غذا و دارو این مکمل را تایید نمی کند بنابراین دوز مصرفی بر حسب تجویز شرکت سازنده بر روی بسته بندی درج شده است.

یک مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۷ در آکادمی پزشکی خواب آمریکا نشان داد که میزان ملاتونین مکمل های غذایی اغلب با آنچه بر روی برچسب ذکر شده است، بسیار متفاوت است. این مطالعه نشان داد که حتی در دسته یکسان نیز، تا ۴۶۵ درصد تفاوت وحود داشته است.

بدون نظارت دولت، هیچ راهی برای اطمینان از صحت میزان ملاتونین مصرفی درج شده بر روی بسته بندی وجود ندارد.

در صورت بهبودی نیازی به مراحل بعدی نیست
مصرف مکمل های ملاتونین به تنهایی به اندازه مصرف خود ملاتونین برای درمان بی خوابی، و همچنین بهبود کیفیت خواب مؤثر نیست. کیفیت خواب به معنای ایجاد یک محیط ایده آل است که شرایط خوبی را برای خواب ایجاد می کند.

این امر شامل موارد زیر است:

خاموش کردن وسایل برقی و عدم گوش دادن به اخبار در دو ساعت قبل از خواب.
داشتن یک برنامه خواب منظم.
عدم مصرف شبانه مشروبات الکلی و کافئین.
سعی کنید در طول روز به اندازه کافی در معرض نور طبیعی خورشید قرار بگیرید تا بتوانید ساعت داخلی بدن را به خوبی تنظیم کنید و بدون به قرص تنظیم هورمون خواب براحتی بخوابید.
متخصصان پیشنهاد می کنند که افراد این عادت ها را امتحان کنند و به مدت دو الی سه هفته ملاتونین مصرف کنند تا ببینند آیا بی خوابیشان بر طرف می شود یا خیر.

در حالی که ملاتونین می تواند به بهبود خواب کمک کند، اما برای بسیاری از افراد این اتفاق نمی افتد. اگر در مورد این موضوع که ملاتونین برای شما مؤثر هست یا خیر، تردید دارید، دکتر سالاس توصیه می کند با پزشک خود صحبت کنید. او می گوید شاید نیاز به مراجعه به یک متخصص خواب باشد، زیرا ممکن است مشکلات جدی تر در مورد بی خوابی شما وجود داشته باشد.

هورمون خواب بدن

اما جایگزین هایی برای داروی ملاتونین وجود دارد :

۱-چشم بند .

یکی از ساده ترین و موثر ترین روش های درمان کم خوابی استفاده از چشم بند یا ماسک خواب می باشد. یک چشم بند خوب و با کیفیت باید از ماده ای نرم و طبیعی ساخته شده باشد و چشم های شما را کاملا بپوشاند و جلوی عبور نور را بگیرد. تاریکی کاملی که با استفاده از چشم بند ایجاد می شود موجب افزایش تولید ملاتونین در بدن می شود. به علاوه ماسک چشم جلوی حواس پرتی بصری را نیز می گیرد و به این ترتیب شما می توانید خوابی آرام داشته باشید.

۲-دمنوش های خواب آور

قرن های متمادی از دمنوش های گیاهی برای درمان بسیاری از بیماری ها از جمله افسردگی، اضطراب و بی خوابی استفاده می شده است. اگر شما به دنبال جایگزینی خوش طعم برای داروی ملاتونین هستید می توانید از دمنوش های بابونه، اسطوخودوس و والرین استفاده نمائید. هیچ چیز به اندازه نوشیدن یک دمنوش خوش طعم قبل از خواب نمی تواند شما را آرام و برای خوابی کامل آماده کند.

۳-مکمل های منیزیم

مطالعات نشان می دهند که منیزیم می تواند به خوابی آرام کمک کند. موسسه ملی سلامت آمریکا می گوید زمانی که بدن دچار کمبود منیزیم می شود، ارتباطات بین سلولی در سلول های عصبی مختل می شود که منجر به عصبی شدن و افزایش استرس افراد می شود. منیزیم یک آرامبخش طبیعی برای عضلات بوده و همچنین در متوقف کردن تولید هورکون کورتیزول نیز موثر می باشد.

۴-مکمل گلیسین یکی نوع مکمل خواب اور

گلیسین یک نوع اسید آمینه است که بطور طبیعی در بدن تولید می شود و نقش مهمی در بسیاری از عملکردهای مختلف بدن مانند عملکردهای شناختی، اسکلتی عضلانی و متابولیکی دارد. در ضمن بدن شما از گلیسین برای آرامش و آغاز فرایند خواب بهره می برد. این مکمل برای افرادی که نیمه شب از خواب بیدار می شوند بسیار مفید است. گلیسین بیش فعالی مغز را کاهش داده و اعصاب را آرام می کند. گلیسین برخلاف ملاتونین باعث نمی شود که شما در زمان بیداری احساس خماری و یا ضعف و بی حالی شوید.

۵-ال- تریپتوفان

تریپتوفان یکی از اسیدهای آمینه ضروری در رژیم غذایی است که بدن برای تولید سراتونین به آن نیاز دارد. سراتونین ماده ای است که حالات بدن را تنظیم و متعادل می کند. حتما دقت کنید که اشتباهی از مکمل های شیشه استفاده نکنید. به همین دلیل افزایش سطح تریپتوفان در بدن برای رسیدن به خوابی ارامش بخش در هنگام شب مفید است. همچنین تحقیقات نشان می دهند که این دارو برای درمان بی خوابی موثر است.

۶-ال- تیانین

تیانین جایگزین دیگری برای ملاتونین است که عوارض جانبی شناخته شده ای ندارد. این ماده اولین بار در چای سبز کشف شد و سپس در دمنوش های دیگری نیز مشاهده شد. تیانین به عنوان مسکنی طبیعی شناخته می شود که اثری آرام بخش دارد. تیانین برای درمان استرس و بی خوابی استفاده می شود. ال – تیانین باعث تنظیم و بازسازی امواج آلفا در مغز می شود که زمانی که بدن عمیقا در حالت استراحت است تولید می شوند. تیانین امواج بالای بتا را که باعث بیداری می شوند در مغز سرکوب می کند.

بیشتر بدانید:

تشک ویستر فنر منفصل
ویژگی امتیاز
بهترین قیمت ⭐⭐⭐⭐⭐✅ ۵/۵
ارسال سریع ⭐⭐⭐⭐⭐✅✅ ۴.۸/۵
پشتیبانی ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐ ۴.۷/۵
گارانتی ⭐⭐⭐⭐⭐ ۴.۹/۵
تگ ها: آموزش
شاید دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پست های مشابه

پست های مشابه بیشتر
1