تاثیر خواب بر خلاقیت

خواب و تاثیر آن بر خلاقیت

خوابکو
بدون دیدگاه

خواب یکی از مهم ترین نیازهای بدن است. در مجموعه مقالاتی که در سایت خوابکو منتشر کرده ایم، مطالبی در مورد خواب و بی خوابی، و راهکار های مختلف رفع بیخوابی و… انتشار داده ایم. در این مطلب به بیان تاثیر خواب بر خلاقیت می پردازیم.

خواب و تاثیر آن بر خلاقیت

طی تحقیقات و پژوهش هایی که در آمریکا در زمینه های مختلف ورزشی، موسیقی و علمی انجام شده است. بخشی از تحقیقات در ارتباط با نوآوری و حل مسئله انجام شده است. نوآوری و حل مسئله کاملا غیر قابل پیش بینی و دشوار هستند.

کسی نمی تواند زمان دقیق حل مسئله و نوآوری توسط دانش آموزان و دانشمندان و همچنین خلق یک رمان را حدس بزند. اما این اتفاق به صورت تصادفی اتفاق نخواهد افتاد. به طور معمول پس از گذراندن زمان زیاد تفکر در ارتباط با موضوع و همچنین خواب و بیداری های فراوان در این برهه زمانی، مسئله حل خواهد شد یا چیز جدیدی خلق خواهد شد.

یکی از نتایجی که در ارتباط با روند حل مسئله داده شده است به این صورت است:

فرآیند حل مسئله و نوآوری نیاز به تفکر زیاد در ارتباط با موضوع خواهد داشت. در صورت مواجهه با مشکلی در روند حل مسئله بهتر است استراحتی داده شود و همچنین در این میان حتما زمانی به خواب اختصاص داده شود.

چگونگی تاثیر خواب بر روند حل مسئله؟

 

دانشمندان برای مدت طولانی در ارتباط با رابطه خواب و کمک به حافظه و یادگیری مطالب بسیاری را عنوان کرده اند. خوابیدن منجر به تثبیت حافظه و مطالب یاد شده خواهد شد. در واقع مغز کارایی بیشتری پس از خواب خواهد داشت.

دانشمندان با تحقیقاتی که انجام داده اند مت.جه شده اند که در فاز SWS که آخرین مرحله از فاز NonREM می باشد، تمامی خاطرات و علوم یاد گرفته شده، تثبیت می شوند زمان انتقال از فاز SWS به فاز REM که مرتبط با رویاهای شبانه می باشد مغز به طور خودکار با مرور خاطرات گذشته و موارد تثبیت شده جدید سعی در حل مسئله دارد. مغز با به یاد آوردن و مرور مطالبی که پیش تر آن ها را آموخته و بررسی ارتباط آنها با این اطلاعات سعی در پیدا کردن حلقه گمشده مطالب و حل مسئله دارد. با مرور چندین باره این فرآیند و به یاد سپردن آن، در هنگام بیداری ایده ای برای حل مسئله خواهد داشت.

مسلما با خوابیدن تنها، نوآوری ایجاد نخواهد شد. مراحل قبلی مرتبط با تفکر زیاد و بررسی شواهد و تحقیقات و البته استراحت نقش اساسی در حل مسئله دارد. در هنگام خواب علاوه بر استراحت و آمادگی برای ادامه روند حل مسئله، در واقع همچنان مغز در حال حل کردن مسئله و نوآوری و خلق می باشد.

برای آشنایی بیشتر با مراحل چرخه خواب و فاز های خواب می توانید مقاله ” چرخه خواب چیست؟” را مطالعه کنید.

اختراعات ایجاد شده بر اساس یک رویا

می توان جدول مندلیف و چندین تئوری شیمیایی مرتبط با شکل عناصر و مواد نظیر نظریه اتمی بور و همچنین تئوری های ریاضی و فیزیک را به عنوان نمونه بیان کرد که پس از صرف کردن زمان بسیار برای حل مسئله و عدم حل آن، پس از به خواب رفتن، مشکل برطرف شده است. برای مثال مندلیف مدت زیادی را صرف نمود تا عناصر شیمیایی را به بهترین نحو به نمایش بگذارد، وی آنها را بر روی کارتهای مختلف نوشت و خصوصیات هریک را بر روی آن یادداشت نمود اما نتوانست راهی برای نمایش پیدا کند تا در همین حین به خواب رفت، پس از بیدار شدن، جدول مندلیف را ارائه نمود.

تئوری نسبیت انیشتین به همین طریق به وجود آمده است، اختراعاتی نظیر چرخ خیاطی، اطلاعاتی در ارتباط با سیستم عصبی و DNA، گوگل و همچنین رمان ها، فیلمنامه ها و شعرهای متعددی با ایده هایی که در خواب به آن ها داده شده است به وجود آمده است.

بیشتر بخوانید

لیست محصولات تشک رویا:

ویژگیامتیاز
بهترین قیمت⭐⭐⭐⭐⭐✅۵/۵
ارسال سریع⭐⭐⭐⭐⭐✅✅۴.۸/۵
پشتیبانی⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐۴.۷/۵
گارانتی⭐⭐⭐⭐⭐۴.۹/۵

 

تگ ها: آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed