توصیه های امامان درباره خواب راحت

توصیه های امامان درباره خواب راحت

خوابکو
بدون دیدگاه

خواب اهمیت بسیاری در زندگی دارد و سلامت بیداری ما هم تا حدود زیادی در گرو خواب خوب و کافی میباشد. ممکن است اگر بفهمیم که بدخوابی، بی خوابی و اختلالات خواب چه اثرات مهمی در زندگی ما خواهد داشت، این بحث را جدیتر بگیریم. فردی که از سلامت جسمی برخوردار بوده و آداب خواب را رعایت کند هم خوب می خوابد و هم خواب های بد نمی بیند زیرا خواب های بد نیز غالبا از عوارض رعایت نکردن آداب خواب است. در ادامه این بخش از فروشگاه تشک خوابکو به بررسی توصیه های امامان درباره خواب راحت خواهیم پرداخت.

توصیه های امام رضا درباره خواب راحت

در توصیه های طبی و بهداشتی امام رضا(ع) آمده است: در زمان خوابیدن انرژی اصلی و حرارت حاصل از آن در عمق بدن تمرکز می یابد و حاصل آن گوارش خوب، هضم دقیق و بهتر است. در هنگام خواب بیشتر اعضا در حالت استراحت می باشد و به انرژی و تمرکز نیازی ندارد. به همین دلیل بیشترین تاثیر انرژی بدن در دستگاه گوارش و کبد است که نتیجه آن تغییر و تبدیل غذای تناول شده به خون سالم و مفید در کبد است.
امام رضا (ع) ضمن توصیف خواب به عامل نیرو بخش برای بدن در مورد چگونگی خواب می فرماید: پس زمانی که اراده خواب کردى اول به پهلوى راست دراز بکش آنگاه بطرف چپ برگرد همچنین هنگام برخاستن از طرف راست برخیز چنان که براى خواب ابتداى بآن کردى.خود را عادت بده که مقدار دو ساعت از شب را بیدار بنشینى و پیش از خوابیدن براى قضاى حاجت به بیت الخلاء بروى ولى مراقب باش که بیش از مدتى که معمولا مورد احتیاج است در بیت التخلیه درنگ نکنى زیرا زیاد ماندن در آنجا مورث داء الفیل می گردد.
امام رضا (ع) همچنین به نقل از امیرمومنان علی (ع) می فرماید : خوابیدن ۴ قسم می باشد : پیامبران بر پشت دراز کشیده می خوابند ، در حالی که چشمهایشان برای دریافت وحی پروردگار نمی خوابد . مومن رو به قبله بر پهلوی راست می خوابد . پادشاهان و فرزندانشان برای گوارایی غذا بر پهلوی چپ می خوابند و ابلیس و برادرانش و دیوانگان و آسیب دیدگان عقلی بر روی شکم میخوابند .

روایات امام صادق درباره خواب

امام صادق سلام الله علیه: هرگاه در بسترت جای گرفتی بیندیش که در آن روز چه غذایی روانه شکم خود کرده ای و چه به دست آورده ای و یاد آر که خواهی مرد و معادی در پیش داری. (میزان الحکمه – مفاتیح الحیات)

امام صادق(علیه السلام) فرمود: خواب صبحگاهان شوم است. رزق را دور و رنگ چهره را زرد و زشت می کند و این خواب شومی است،(بحارالانوار، ج ۸۶، ص ۱۲۹)

روایات حضرت علی درباره خواب

حضرت علی(علیه السلام) می‌فرماید: خوابیدن ۴ قسمت است: پیامبران بر پشت دراز کشیده می‌خوابند، در حالی که چشم‌هایشان برای دریافت وحی پروردگار نمی‌خوابد. مؤمن رو به قبله بر پهلوی راست می‌خوابد. پادشاهان و فرزندانشان برای گوارایی غذا بر پهلوی چپ می‌خوابند و ابلیس و برادرانش و دیوانگان و آسیب‌دیدگان عقلی بر روی شکم می‌خوابند.

خواب و استراحت یکی از بخشهای اصلی و ضروری برای استمرار حیات طبیعی هر موجود زنده است. به دلیل آنکه ما انسانها به صورت روزمرّه با چنین نیازی ارتباط داریم، شناخت چگونگی خواب و استراحت برترین شخصیت بشری، یعنی پیامبر اعظم(صلی الله علیه وآله)هم جذّاب و هم درس آموز و راهگشاست. آن حضرت در این زمینه نیز چون دیگر محورهای حیات فردی و جمعیاش دارای آداب و اصولی بوده است. کشف و استخراج این اصول نیازمند نگاه جامع و دقیق به روایات حاکی از سیره آن حضرت و نیز تحلیل و جمعبندی آنهاست.

سیره نبوی(صلی الله علیه وآله) در این خصوص را میتوان در شش عنوان پی گرفت که در ذیل، به هر یک از آنها میپردازیم:
۱. زمان خواب و استراحت
۲. مقدار خواب و استراحت
۳. مکان خواب و استراحت
۴. حالات قبل از خواب و استراحت
۵. چگونگی خواب و استراحت
۶. حالات بعد از خواب و استراحت

ویژگیامتیاز
بهترین قیمت⭐⭐⭐⭐⭐✅۵/۵
ارسال سریع⭐⭐⭐⭐⭐✅✅۴.۸/۵
پشتیبانی⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐۴.۷/۵
گارانتی⭐⭐⭐⭐⭐۴.۹/۵

تشک های برتر: خرید تشک های داتیس

تگ ها: اخبار سایت, آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed