تاثیر خواب بر کاهش وزن

اثرات بی خوابی بر افزایش وزن بدن چیست؟

خوابکو
بدون دیدگاه

افزایش وزن علل زیادی دارد که یکی از آنها خواب نامناسب یا کم خوابی می باشد. مشاهدات نشان میدهند که زمانی خواب شما کمتر می شود وزنتان رو به افزایش می گذارد. تحقیقی در دانشگاه کلرادو نشان می دهد که فقط پنج ساعت خواب شبانه به مدت یک هفته میتواند سبب افزایش ۱ کیلوگرم وزن می شود. در ادامه این مقاله از خوابکو همراه ما باشید.

تاثیر بی خوابی بر وزن بدن چیست؟

نرخ چاقی در طی سال‌های گذشته در دنیا افزایش یافته است مشکلات خواب و بی خوابی زمینه ساز بسیاری از بیماری‌ها است. بیماری‌های جسمی و روحی زیادی به دلیل کمبود خواب به سراغ افراد می آید که یکی از آن‌ها افزایش وزن می‌باشد. کمبود خواب بر چهار هورمون ضروری مرتبط با افزایش وزن تاثیر می‌گذارد.

  • گرلین که با نام هورمون اشتها شناخته شده است و مسئول اطلاع دادن به مغز در ارتباط با گرسنگی و زمان خوردن غذا می‌باشد.
  • لپتین که همان هورمون سیری است و به مغز اطلاع می‌دهد که نیازی به ادامه خوردن وجود ندارد.
  • کورتیسول که یک هورمون استرس بوده و در حین بیدار شدن فعال می‌شود و انرژی را به صورت چربی ذخیره می‌کند تا در طول روز بتوان مصرف نمود.
  • انسولین که توانایی بدن شما را برای فرآوری غذا و تبدیل آن به انرژی تنظیم می کند.

مشکلات خواب، تولید گرلین در بدن شما را افزایش و لپتین را کاهش می‌دهد، پس مغز شما تصور می‌کند که بدن هنوز گرسنه می باشد. متابولیسم کربوهیدرات هم دچار مشکل شده که همین کار سبب زیادتر شدن قند خون خواهد شد. همین کار تولید انسولین و کورتیسول را افزایش می‌دهد. با توجه به تولید انسولین و کورتیسول، چربی و قند خون به درستی فرآوری نشده و ذخیره خواهند شد که همین کار سبب افزایش وزن خواهد شد. با کم شدن هر ۳۰ دقیقه از خواب شبانه روز شما میزان انسولین باقی مانده در بدن را افزایش می‌دهد. هرچه این میزان در دراز مدت بیشتر بشود خطر ابتلا به دیابت نوع دو افزایش می یابد.

تمام این کار ها منجر به عدم کنترل در حین خوردن غذا و تمایل به مصرف غذاهای حاوی کربوهیدرات و غذاهای آماده می شود. طی مطالعه‌ای که در امریکا انجام گردید افرادی که پنج ساعت در شبانه روز می‌خوابند، تمایل بیشتری به مصرف بیشتر کالری و کربوهیدرات و مصرف کمتر آب دارند. افرادی که دچار مشکل بی خوابی می باشند، تمایل دارند غذای آماده خود را در زمان دیرتری از شب مصرف کنند، ضمن اینکه غذای بیشتری نیز می‌خورند که همین امر منجر به تشدید بی خوابی، کاهش انرژی و افزایش خستگی می شود، پس تمایل کمتری به ورزش به وجود خواهد آمد که همین امر منجر به افزایش وزن خواهد شد. این افراد تمایل کمتری به مصرف میوه و سبزیجات دارند به علاوه اینکه مصرف دیرهنگام غذاهای پرکالری و فست فود، ساعت بدن آنها را تغییر داده و سبب افزاش درجه حرارت بدن، تولید هورمون ها، فعالیت ارگانها و متابولیسم بدن و در نهایت سیکل بیداری و خواب آن ها می گردد.

رژیم غذایی چه اثراتی بر خواب بدن انسان دارد؟

خواب بیش از ۹ ساعت و یا کمتر از ۶ ساعت تاثیر مستقیمی بر افزایش وزن خواهد داشت. با تنظیم ساعت خواب بین ۷ تا ۷.۵ ساعت می توانید تاثیر خواب بر وزن را کاهش بدهید.

آپنه خواب یکی از بیماری هایی بوده که در افراد دچار چاقی بیشتر دیده می شود، آپنه خواب بیماری می باشد که در آن، تنفس فرد خوابیده در زمان خواب با مشکل مواجه می گردد. آپنه خواب سبب خروپف، حمله قلبی، سکته مغزی، خواب آلودگی روزانه می شود. در افراد چاق به علت فشار بیشتر بر راه های عبور هوا و مشکلات تنفسی، بروز آپنه خواب طبیعی خواهد بود. مطالعاتی در زمینه تاثیر کاهش وزن بر درمان آپنه خواب انجام گردیده و بعنوان یکی از راه های درمان این بیماری مطرح شده است.

ویژگی امتیاز
بهترین قیمت ⭐⭐⭐⭐⭐✅ ۵/۵
ارسال سریع ⭐⭐⭐⭐⭐✅✅ ۴.۸/۵
پشتیبانی ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐ ۴.۷/۵
گارانتی ⭐⭐⭐⭐⭐ ۴.۹/۵
تگ ها: آموزش
شاید دوست داشته باشید

پست های مشابه بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

1