تفاوت خواب زنان و مردان

آیا خواب های زنان با مردان تفاوت دارد؟

خوابکو
بدون دیدگاه

همه ی ما به تفاوت زنان و مردان واقف هستیم و می دانیم این تفاوت ها بسیار است. زنان و مردان حتی در خواب هایشان نیز تفاوت وجود دارد. از نظر میزان خواب مورد نیاز، کیفیت خواب و اختلالات خوابی که تجربه می کنند تفاوت هایی وجود دارد.

ریتم خواب زنان و مردان

طبق برخی تحقیقات انجام شده زنان تمایل به سحرخیزی دارند و مردان تمایل به شب زنده داری دارند. در طی روز زنان انرژی بیشتری دارند و شب خواب آلوده هستند. خانم ها به علت مسائلی مانند مراقبت از کودکان و کارهای خانه که به فعالیت های شغلیشان اضافه می شود، کمتر می توانند به خواب کافی دست پیدا کنند. آن ها زودتر حس خواب آلودگی پیدا می کنند و زودتر باید بخوابند ولی با توجه به این مسئولیت ها ناچار می شوند دیرتر بخوابند.

چرخه شبانه روزی مردان کمی زیاد تر از زنان می باشد. در واقع برنامه خواب مردان با چرخه خواب ۲۴ ساعته همسان و برابر می باشد. البته ذکر این نکته لازم است که متخصصین خواب دریافتند مردان در کنار آمدن با کم خوابی در مقایسه با زنان مشکلات بیشتری دارند. تحقیقات نشان می دهند که حتی چرخه خواب و مراحل خواب زنان و مردان با هم متفاوت می باشد. زنان زمان بیشتری را صرف خواب عمیق کرده که این خود باعث تجدید نیروی زنان و تقویت حافظه آن ها می شود.

اختلالات خواب

اختلالات خواب در زنان

زنان نسبت به مردان بیشتر در معرض اختلالات خواب قرار می گیرند. این اختلالات بیشتر به دلیل تغییرات هورمونی می باشند که زنان در طی دوره زندگی خود تجربه می کنند برای مثال خواب در دوران بارداری، دوره قاعدگی و یائسگی بر میزان و کیفیت خواب زنان اثر می گذارد. همچنین همان طور که گفته شد، زنان مسئولیت بیشتری در خانه دارند و همین امر منجر به ایجاد اختلال در خواب می شود. یکی از انواع اختلال خواب است که زنان تجربه می کنند سندرم پای بیقرار می باشد که در دوران بارداری به حداکثر خود می رسد و با توجه به سطح آهن خون ممکن است در دوران مختلفی آن را تجربه کنند. البته زنان کمتر به دنبال درمان اختلالات خواب خود هستند. با توجه به این که زنان بیشتر از مردان در معرض اختلال بی خوابی قرار می گیرند، احساس خواب آلودگی بیشتری می کنند.

اختلالات خواب در مردان

مردان بیشتر از زنان در معرض آپنه انسدادی خواب قرار می گیرند. دلیل این عارضه هنوز در دست تحقیق است اما محققین باور دارند که این عارضه به دلیل تفاوت موجود در مسیر جریان هوای بالایی و هورمون ها اتفاق می افتد. مسیر جریان هوای مردان بزرگتر از زنان می باشد. علاوه بر این، کاهش هورمون تستوسترون باعث کم خوابی شده و کم خوابی نیز به نوبه خود باعث کاهش هورمون تستوسترون می شود. این چرخه به این دلیل است که هورمون تستوسترون با آپنه خواب در ارتباط می باشد. بیشتر

با اینکه هر دو مردان و زنان از مشکلات سلامت ذهنی رنج می برند اما مردان کمتر به دنبال یافتن درمان برای سلامت ذهنی خود هستند. کاهش سلامت ذهنی باعث ایجاد اختلال در خواب و یا بی خوابی می شود.

 

خواب مورد نیاز بدن

به طور کلی، همی افراد نیاز به ۷ الی ۸ ساعت خواب در شب دارند. اما اطلاعات جدید نشان می دهد که زنان به دلیل استفاده بیشتر از قشر پیشانی (جلوی مغز) خود برای انجام چند کار همزمان و همچنین کوتاه بودن ریتم شبانه روزی آن ها، نیاز به خواب بیشتری در مقایسه با مردان دارند. اما هر دو زنان و مردان می توانند از اختلالات خواب یکسان و تفکرات استرس زای یکسانی رنج ببرند که این تفکرات و اختلالات باعث بیدار ماندن آن ها در طی شب می شوند. بسیار مهم است که با کمبود خواب از طریق تمرین خواب خوب غلبه و مواجهه کرد. این تمرینات شامل خوابیدن و بیدار شدن در زمان های ثابت، عدم استفاده از ابزارهای الکترونیکی پیش از خواب و خوابیدن در اتاق تاریک می باشند.

با وجود تمام تفاوت هایی که در فرآیند خواب زنان و مردان وجود دارد با رعایت شرایط خواب مناسب، استفاده از تشک طبی و بالش طبی می توان از ایجاد اختلال در خواب جلوگیری کرد و خواب بهتری را تجربه کرد.

ویژگی امتیاز
بهترین قیمت ⭐⭐⭐⭐⭐✅ ۵/۵
ارسال سریع ⭐⭐⭐⭐⭐✅✅ ۴.۸/۵
پشتیبانی ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐ ۴.۷/۵
گارانتی ⭐⭐⭐⭐⭐ ۴.۹/۵
تگ ها: آموزش
شاید دوست داشته باشید

پست های مشابه بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

1